Thirrja Islame  

Kthehu Mbrapa   Thirrja Islame > Mjekėsia > Mjekėsia Profetike

Pėrgjigju
 
Veglat E Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-14-2011, 04:16 PM   #1
Llukman
Stafi i Forumit
 
Avatari i Llukman
 
Antarėsuar: Apr 2010
Postime: 232
Gabim Fara e Zeze – Nigella Sativa

Fara e Zeze – Nigella Sativa

Allahu xh.sh. thote ne Kur’an:
“…dhe asaj i eshte dhene ēdo send…” (En Neml, 23)
I Derguari i Allahut (s.a.u.s.) ka thene: Perdoreni rregullisht kete fare te zeze, sepse ajo permban ne vete ilaē per te gjitha semundjet, perveē vdekjes”[1]
Kjo eshte nje bime e zakonshme, me ngjyre te zeze, kercelli I se ciles rritet 40 deri 60 cm. Kjo bime ka gjethe te ndara dhe lule te kaltra, nga te cilat dalin far ate zeza, te vogla, kenddrejta.
Kjo bime eshte njohur qe ne kohen e egjiptianeve te lashte, grekeve dhe romakeve.
Lengu i zier i fares se zeze ndihmon ne sherimin e crregullimee abdominale te menstruacioneve, mbyt parazitet ne zorre, sherben kunder paralizes, etheve rekurente, apopleksise, hemorroideve, kunder acarimeve akute, kunder renies se flokeve, si dhe kunder halucinacioneve.
Kremi i fares se zeze pengon zbardhjen e flokeve, parandalon plogeshtine dhe marrjen e mendeve.
Pirja e lengut te fares se zeze te perzier me mjalte, ndihmon ne tretjen e gureve ne fshikezn e temthit dhe ne veshke.

El Buhariu thotė se fara e zezė ėshtė e nxehtė dhe e thatė nė shkallėn e tretė. Ebu Hurejre r.a. transmeton hadithin e mirėnjohur nė tė cilin Pejgamberi, s.a.v.s., ka thėnė: "Pėrdorni rregullisht kėtė farė tė zezė, sepse ajo pėrmban nė vete ilaē pėr ēdo sėmundje, pėrveē vdekjes" *.

Allahu i madhėrishėm nė Kur'anin fisnik thotė: "..dhe asaj i ishte dhėnė ēdo send." (En Neml, 23)
Ndoshta kėto fjalė kanė tė bėjnė me mjekėsinė, por kėtė Allahu i madhėrishėm dhe Pejgamberi, s.a.v.s., e dinė mė sė miri.
Kjo ėshtė bimė e zakonshme e zezė (lat. Nigela sativa), e familjes sė grunajave, kėrcelli i sė cilės rritet 40 deri 60 cm. Kjo bimė ka gjethe tė ndara dhe lule tė kaltra. Nga ato dalin fara tė zeza, tė vogla, kėnddrejta, tė cilat njihen gjithashtu si farė e bekuar (arab. Habbetul berekeh), farė e zezė ose qimoni i zi, ndėrsa disa tė tjerė e quajnė farė arabe dhe kėtė e bėjnė pėr tė treguar se ku gjendet.
Egjiptianėt e vjetėr e kanė njohur dhe e kanė pėrdorur farėn e zezė, tė cilėn nė papirusėt e tyre, e kanė pėrshkruar si farė botanike mjekėsore. Romakėt e kanė njohur gjithashtu kėtė farė dhe e kanė quajtur farė koriandere greke dhe e kanė pėrdorur si plotėsues dietetik.
Ibn Sinai nė Enciklopedinė mjekėsore pohon se fara e zezė vepron si ekspektorans (mjet pėr nxjerrjen e kėlbazės), stimulon energjinė trupore dhe ndihmon rehabilitimin pas lodhjes dhe plogėshtisė.
Lėngu i zier i farės sė zezė ndihmon nė shėrimin e ērregullimeve abdominale tė menstruacioneve (amenorrhea), vėshtirėsive menstruale (dysmenorrheal) i mbyt parazitėt nė zorrė (antihelmintik), etheve rekurente, paralizės, apopleksisė, hemorroideve, tė acarimeve akute, kundėr rėnies sė flokėve dhe halucinacioneve. Kremi i farės sė zezė stimulon rritjen e mjekrės dhe parapengon zbardhjen e flokėve, letargjinė dhe marramendjen.
Pirja e lėngut tė farės sė zezė tė bluar dhe tė ėmbėlsuar me mjaltė, mund tė ndihmojė nė tretjen e gurėve nė fshikėn e tėmthit dhe nė veshkė.
Pra, dobitė e farės sė zezė janė tė panumėrta. Kush dėshiron tė dijė mė shumė duhet hulumtuar dhjetėra libra, tė cilėt pėrshkruajnė detalisht farėn e zezė. Andaj nėse mjekėt kanė qenė tė vetėdijshėm pėr dobitė e shumta tė farės sė zezė, duhet tė jenė tė sigurt qė kėto i ka njohur edhe Pejgamberi ynė, s. a. v. s (1).
* Buhari, 10/121, Muslimi, 2215.
1. Shkencėtarėt sot kanė zbuluar se kokrra e kimit tė zi ėshtė shumė e pasur me selen. Seleni jo vetėm qė ėshtė njė mineral antioksidativ, por luan rol tė veēantė nė rregullimin e tajitjes sė hormonit mashkullor (testosteronit) dhe nė krijimin e spermatozoideve.
Mungesa e selenit shkakton rėnien e flokėve (alopecia), miopati (dobėsi e muskujve) dhe arthritis (inflamcioni i nyjeve). Njė njeri me peshė 65 kg ka nevojė pėr 21 mikrogram selen nė ditė. Mungesa e selenit nėn 19 mikrogramė nė ditė shkakton dobėsim tė muskulit tė zemrės (kardiomiopati).
Seleni ėshtė mikroelement thelbėsor, i domosdoshėm pėr proceset oksireduktive nė organizėm, nė ngritjen e sistemit imunologjik dhe nė funksionimin normal tė sistemit endokrin. Kokrra e kimit tė zi, rrit imunitetin, ėshtė ilaē antisklerotik, karminativ (mėnjanon gazrat e tepėrt nė zorrė), rregullon peristaltikėn, forcon muskujt (veēanėrisht muskulin e zemrės), qetėson dhe lehtėson dhembjet reumatike, rregullon proceset oksidoreduktive dhe vendos ekuilibrin nė sistemin neuroendokrin. (Plotėsim i pėrkthyesit nė gjuhėn shqipe).
__________________
E kush ėshtė nė rrugė mė tė mirė se ai qė thėrret nė rrugėn e All-llahut, qė bėn vepra tė mira dhe qė thotė: “Unė jam prej muslimanėve?”{41:33}
==========================
Llukman Hakimi e kėshilloi, birin e vet e tha:

“Biri im, bota ėshtė det i thellė, dhe shumė njerėz mbyten nė tė.
Anija jote le tė jetė: - Frika ndaj Allahut,
Timoni: - Besimi nė Allahun, kurse
Lopata: - Besimi i fortė nė Krijuesin e gjithėsisė, Allahun xh.sh..”

Llukman i/e shkėputur   Pėrgjigju duke Cituar
Vjetėr 08-21-2013, 06:51 AM   #2
alon
Anėtarė Fillestar
 
Antarėsuar: Aug 2013
Postime: 1
Gabim

Please translate this post to engish i am not getting your words by my translater...Thanks!
alon i/e shkėputur   Pėrgjigju duke Cituar
Pėrgjigju

Veglat E Temės
Shfaq Modėt

Regullat e Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Fytyrat janė Hapur
Kodi [IMG] ėshtė Hapur
Kodi HTML ėshtė Mbyllur

Zgjidh Forumin


Te gjitha kohėt janė nė GMT . Ora tani ėshtė 04:12 PM.


Www.Thirrjaislame.tk ©2010 - 2013 3.8.4
2016, (( Thirrja Islame ) )